Stručný obsah projektu MAKOVICE

Cílem je vytvoření podmínek pro zkvalitnění a rozvoj výuky počátečního vzdělání na venkovské škole za účelem posílení konkurenceschopnosti, dále začlenění a inovace ŠVP MAKOVICE na základě zkušeností se zavedením do výuky, protože ŠVP chápeme nejen jako dokument, ale jako vyvíjející se koncepci, jak budeme děti učit a rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti na konkrétním učivu.

Úkolem projektu je zlepšení výuky žáků a rozvoj kompetencí pro využití na trhu práce. Chceme používat nové metody a moderní technologie získané v dalším proškolování pedagogických pracovníků. Zároveň také pokračovat v modernizaci metod a forem práce ve vyučování, klademe důraz na dovednosti použitelné v dalším vzdělávání a praktickém životě. Výuku směřujeme k vlastnímu objevování poznatků pod vedením učitele za podpory informačních technologií a mezilidské komunikace. Nedílnou součástí je začlenění sebehodnocení v jednotlivých předmětech u všech žáků naší školy ve vlastních žákovských knížkách. Předpokladem je návaznost a propojenost mezi jednotlivými ročníky i předměty. Projekt zajistí odbornou a metodickou přípravu učitelů a proškolení koordinátora ŠVP.

Již nyní učitelé pracují v týmech jednotlivých metodických středisek, které průběžně hodnotí ŠVP, vytváří nové produkty směřujícím k individuálním potřebám žáka, pravidelně konzultují a odstraňují nedostatky ve stávajícím ŠVP. Diskutujeme nad každodenní implementací ŠVP na pravidelných měsíčních pracovních poradách.  Na základně výsledků SCIO testů v 5. a v 8. třídě klade inovace  ŠVP MAKOVICE především důraz na zlepšení čtení, porozumění čtenému textu a práci s informacemi v textu. Nemalým úkolem je propojit výuku českého jazyka s mimoškolními aktivitami žáků. Vzhledem k tomu, že jsme venkovská škola a náš pedagogický sbor není počtem velký, je nutná spolupráce a zapojení všech, právě proto, že na vesnici škola není jen centrum vzdělávání ale i nedílnou součástí veřejného života. Na realizaci projektu se bude podílet vedení školy a téměř celý pedagogický sbor, i když každý jinak.